لامپ بخار سدیم چیست؟

لامپ بخار سدیم چیست؟

یکی از انواع لامپ های تخلیه در گاز لامپ بخار سدیم می باشد. ساختمان این لامپ شبیه لامپ بخار جیوه است. در لامپ بخار سدیم به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده می‌شود. نور لامپ بخار سدیم نارنجی است و شکل آن به صورت یو شکل است.

انواع لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم دو نوع دارد: لامپ سدیم پرفشار و لامپ سدیم کم فشار.  فشار گاز داخل لامپ سدیم پرفشار حدود ۰٫۵ اتمسفر است و حرارت کاری آن‌ها حدود ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد است. از لامپ بخار سدیم باید در اماکن و جاهای کم رفت و آمد و معابر شهری و بین شهری مه‌آلود یا همراه با گرد و غبار استفاده شود. در پیاده رو ها و جاهایی که رفت و آمد زیادی دارند نباید از این لامپ استفاده کرد. طول عمر لامپ­های بخار سدیم بالا است.

لامپ سدیم کم‌فشار

حباب این لامپ‌ها به شکل U است و این حباب دو جداره ساخته می­شود تا از هرزرفتن انرژی جلوگیری شود. به دلیل پایین ‌بودن فشار گاز داخل لامپ سدیم کم فشار، حجم لامپ باید بیشتر در نظر گرفته شود. این لامپ­ها نور خیره کننده ای دارند و روشنایی زیادی ایجاد می­کنند.

طیف نور لامپ سدیم کم فشار

در لامپ‌های سدیم کم‌فشار طول موج‌های نور تولیدی ۰٫۵۸۹۰ و ۰٫۵۸۹۶ میکرون است. این نور زردرنگ است و بسیار نزدیک به بیشینه منحنی حساسیت چشم انسان است. این لامپ­ها برخلاف لامپ‌های فلورسنت نیازی به استفاده از مواد فلورسانس در جداره داخلی خود ندارند. یکی از ضعف­های لامپ سدیم خوب نبودن رنگ‌دهی آنها است به همین دلیل تشخیص رنگ اجسام زیر نور این لامپ مشکل است. برای این منظور این لامپ‌ها در محیط‌هایی که رنگ نور اهمیت چندانی ندارد و روشنایی مهم است مانند فضاهای مه‌آلود و دارای گرد و غبار استفاده می­شود.

لامپ سدیم پرفشار

بخار سدیم با فشار زیاد در لامپ سدیم پرفشار در داخل لوله‌ای سرامیکی محبوس می‌شود. با اعمال ولتاژ به دو الکترود لامپ گاز داخل لامپ یونیزه می‌شود و لامپ روشن می‌گردد. برای راه‌اندازی این لامپ نیاز به مدار جانبی دارد که مدار جانبی آن بسیار شبیه به لامپ بخار جیوه است.

طیف نور لامپ سدیم پرفشار

در لامپ سدیم پرفشار نوار زردرنگ سمت چپ نشان‌دهنده تابش D-line اتمی است خط فیروزه‌ای در لامپ سدیم پرفشار یکی دیگر از خطوط سدیم است که در تخلیه کم‌فشار بسیار ضعیف است، اما در فشار زیاد شدید می‌شود.

طیف نوری لامپ‌های سدیم پرفشار نورهایی به غیر از زرد هم دیده می‌شود. نور لامپ سدیم پرفشار طلایی رنگ است.

لامپ بخار سدیم چیست؟ لامپ بخار سدیم چیست؟ لامپ بخار سدیم چیست؟

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه