لامپ فلورسنت چیست؟

لامپ فلورسنت چیست؟

لامپ فلورسنت به لامپ مهتابی نیز مشهور است که نوعی لامپ بخار جیوه تخلیه در گاز کم فشار است. با ولتاژِ اِعمال شده به دو سر لامپ گازی که درون لامپ وجود دارد داغ می­شود. این فرآیند به بخار شدن جیوه موجود در لامپ منجر می­شود و یون تولید می­شود. در نتیجه این اعمال پلاسمایی ایجاد می­شود که از خودش پرتو فرابنفش ساطع می‌کند. در آخر پرتو ساطع شده توسط ماده فلورسنت (فسفر) به نور مرئی تبدیل می‌شود.

لامپ فلورسنت را می توان در مکان­های مختلف استفاده کرد. این لامپ در توان ها و اشکال مختلفی نظیر استوانه­ای و حلقه­ای ساخته می­شود. روشنایی ایجاد شده توسط این لامپ زیبا است و بیشتر انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می­کند. ایراد این لامپ­ها تولی اشعه فرابنفش است که در صورت شکسته شدن لامپ مضر است و منجر به مشکل می­شود.

نحوه کارکرد لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت مثل یک لوله شیشه ای است که سطح داخلی آن با یک لایه نازک فسفری پوشیده شده است.. الکترود های اسپیرال در هر انتهای دستگاه نصب می شوند. بخار جیوه تخلیه شده و گاز بی اثر فلاسک در داخل فلاسک قرار دارند.

یک گاز تخلیه تحت تاثیر میدان الکتریکی رخ می دهد. با عبور از بخار جیوه اشعه ماورابنفش روی فسفر اثر می­گذارد و باعث تابش و تبدیل پرتو فرابنفش به نور مرئی می­شود.

ساختمان لامپ فلورسنت

در این لامپ­ها لوله تخلیه الکتریکی شامل گازی است که می‌توان از آن برای روشنایی منازل استفاده نمود. بخار جیوه با فشار کم داخل لامپ را پر کرده است. از نمک­های فلزی فلورنست یا فسفرسنت مانند تنگستات کلسیم، سولفید روی، سیلیکات روی برای پوشش جدار داخلی لامپ استفاده شده است.

الکترود:

عضو ساطع کننده الکترون الکترود می باشد. لامپ های فلورسنت در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد از خود الکترون ساتع می­کنند.

فسفر:

پوشش داخل حباب لامپ از فسفر تشکیل شده است.

گاز:

درون حباب لامپ مقداری گاز آرگون یا آرگون- نئون بسیار خالص وجود دارد. این گاز به سادگی یونیزه می شود و به عبور جریان و بخار شدن جیوه کمک می کند.

معایب لامپ های فلورسنت معمولی

  • این لامپ­ها نیاز به مدار راه اندازی دارند.
  • مواد درون این لامپ­ها سمی است و در صورت شکسته شدن به طبیعت و موجودات زنده ضرر می­رساند.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه