لامپ متال هالید چیست؟

لامپ متال هالید چیست؟

ساختمان لامپ متال هالید شبیه لامپ بخار جیوه است. لامپ متال هالید در داخل حباب خود علاوه بر جیوه، کمی هم نمک‌های هالوژنی (متال‌هالید) را داراست. این لامپ در دمای پایین ذوب می­شودبه همین دلیل به الکترود کمکی برای روشن شدن نیازی ندارد. در این لامپ از نمک­های یدور سدیم، یدور ایندیوم و یدور تالیوم استفاده می­شود. پس از راه‌اندازی کامل لامپ به مدت 5 الی 7 دقیقه، نمک­های موجود تبخیرشده و به فلز تشکیل‌دهنده‌شان و ید تجزیه می‌شوند. نورهایی در طول موج مخصوص از بخار فلزها تولید می­شود؛ رنگ نور این لامپ سفید است و به علت نزدیکی نور این لامپ به نور زرد اثرگذاری نوری لامپ افزایش پیدا می­کند.

لامپ متال هالید دارای دو حباب است. وظیفه حباب بیرونی جلوگیری از ساطع شدن اشعه ماورابنفش به بیرون و محافظت از حباب داخلی است. جنس حباب داخلی از کوارتز و یا سرامیک است و این حباب به ماده فلورسانس نیازی ندارد. حباب خارجی به شکل استوانه یا بیضوی با دو الکترود اصلی و یک عدد الکترود فرعی است. عمر این لامپ ها در حدود ۷۵۰۰ ساعت می باشد.

تجهیزات مورد نیاز لامپ متال هالید و بخار سدیم

برای لامپ های بخار سدیم و متال هالید نیز نیاز به مدارات جانبی داریم. مدارات جانبی این گروه از لامپ ها نیز می تواند به صورت مغناطیسی و یا الکترونیکی باشد.

 

انواع لامپ متال هالید

از مهمترین انواع لامپ متال هالید می توان موارد زیر را نام برد:

   1.لامپ های خطی (MBIL)

این لامپ ها دارای یک حباب هستند و  الکترود کمکی ندارند به همین جهت از این لامپ­ها اشعه ماورابنفش ساطع می­شود که برای چشم مضر است. برای روشن کردن این نوع لامپ به ولتاژ استارت بیش از ۲۴۰ ولت نیاز داریم. حباب این لامپ­ها به صورت استوانه­ای و باریک و بلند هستند و دارای توان­های ۷۵۰، ۱۲۰۰، ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ وات تا ۱۰KW هستند. ضریب بهره ی نوری این لامپ حدود ۸۵ لومن بر وات و طیف نوری آن ها خطی و پیوسته است. این لامپ ها حدود ۳۰۰۰ ساعت کار می­کنند. کاربرد لامپ های خطی در کارهای عکاسی، نورافکن ها و استودیوها می باشد.

     2.  لامپ های CSI

حباب لامپ­های CSI به صورت کروی شکل است و دارای حجم پایینی هستند. در این لامپ­ها علاوه بر جیوه یدورهای سدیم، گالیوم و تالیوم نیز استفاده شده است. این لامپ­ها با توان­های 400 و 1000 وات ساخته می­شوند و حدود 100 تا 200 ساعت کار می­کنند. ضریب بهره ی نوری در این نوع لامپ حدود ۹۰ لومن بر وات و زمان استارت لازم کمتر از یک دقیقه بوده و زمان لازم برای دوباره روشن کردن نیز ۲ تا ۵ دقیقه است. از این لامپ ها در کارهای عکاسی، پروژکتورها و استودیوها استفاده می شود.

معایب لامپ متال هالید

1. طول عمر

طول عمر این لامپ­ها بسیار کم است و در بهترین حالت طول عمرشان کمتر از ۲۰۰۰۰ ساعت است.

2. زمان پاسخگویی

این لامپ­ها به 5 دقیقه زمان نیاز دارند تا بیشترین مقدار نور را از خود ساطع کنند. همچنین بعد از خاموش کردن برای اینکه بتوانید دوباره آن را روشن کنید باید منتظر سرد شدن آن بمانید که این نیز حدود 3 دقیقه طول می­کشد. در واقع بعد از خاموش کردن لامپ سنسور داخل لامپ اجازه روشن کردن آن را تا زمان سرد شدن نمی­دهد.

3. تعداد روشن و خاموش شدن

با روشن و خاموش شدن مکرر این لامپ­ها عمرشان کاهش پیدا می­کند.

4. مصرف بالا و هزینه های جانبی

سیم کشی ساختمان­ها برای استفاده از این لامپ­ها باید متناسب با جریان بالا باشد در غیر این صورت نیاز به سیم کشی دوباره و افزایش هزینه وجود خواهد داشت.

5. تغییر رنگ

تغییر رنگ در این لامپ­ها توسط فیلتر رنگ ممکن است. برای تولید یک رنگ خاص استفاده از فیلتر ثابت پیشنهاد می­شود و برای تولید رنگ­های متنوع باید باید فیلتر رنگ متناسب جلوی محور چرخشی قرار بگیرد تا به رنگ مناسب تغییر پیدا کند.

6. تنظیم شدت نور

امکان تنظیم شدت نور به وسیلۀ لامپ های متال هالید به هیج وجه وجود ندارد. یعنی یک پروژکتور ۴۰۰ واتی که ۳۸۰۰۰ لومن نور می دهد نمی تواند ۱۰۰۰۰ لومن نور بدهد.

7. تنظیم زاویۀ تابش

نور لامپ متال هالید را نمی­توان به یک نقطه متمرکز کرد و در تمام جهات پخش می­شود. به همین جهت هنگام پخش با استفاده از این لامپ مقدار زیادی نور هدر می­رود.

8. توان واقعی

توان واقعی لامپ های متال هالید بیشتر از مقدار مقرر شده برای آن است. مصرف لامپ 400 واتی در حالت واقعی به 594 وات می­رسد.

9. جریان راه اندازی

لامپ های متال هالید، ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نور خود برسند. نیاز به تجهیزات قویتر در استفاده از این لامپ­ها وجود دارد زیرا برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ به جریان بیشتری نیز نیاز داریم.

10. کاهش نور با گذشت زمان

شدت نور لامپ های متال هالید با گذشت زمان به شدت کاهش می یابد.

از لامپ­های متال هالید با توج به ارزان بودن در بسیاری از شرکت ها، اماکن، هتل ها، شهرداری ها استفاده می­شد که امروز با پروژکتورهای LED جایگزین می­شوند. علت این امر بالا بودن هزینه جانبی از قبیل سیم کشی قوی، تهویه ی مناسب و تجهیزات قویتر تابلو برق در لامپ­های متا هالید است.

لامپ متال هالید چیست؟ لامپ متال هالید چیست؟ لامپ متال هالید چیست؟

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه