کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟

کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟ آیا به این نکته توجه کرده­اید که لامپ­های LED در بسیاری از مکان­ها نظیر ادارات، منازل و … جایگزین لامپ­های دیگر شده­اند؟ دلیل این محبوبیت چه چیزی می­تواند باشد؟ ظهور لامپ‌های LED انقلابی بنیادی در صنعت نور و روشنایی به وجود آورده است. از دلایل اصلی جایگزینی لامپ‌های LED به‌جای لامپ‌های رشته‌ای و فلورسنت، مصرف کم، قدرت نوردهی زیاد و طول عمر بالای این لامپ‌ها است. همان‌طور که می‌دانیم لامپ‌های LED قطعاتی الکترونیکی از خانواده‌ی دیودها هستند که با عبور جریان الکتریکی تولید نور می‌کنند. با پی بردن به ویژگی قدرت زیاد نوردهی و راندمان بالای این نوع از دیودها یک‌باره LEDها وارد صنایع نور و روشنایی شده و جایگزینی برای لامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای شدند.

led-lights

 

ویژگی لامپ‌های LED

  • تولید کارآمد انرژی:

لامپ‌های LED ازنظر تولید انرژی بسیار کارآمد هستند و قادر به تولید انرژی به میزان ۱۳۵ لومن بر وات هستند. در لامپ های ال ای دی %95 از انرژی در خود محفظه لامپ ذخیره می‌شود و فقط 5% از انرژی به عنوان گرما به هدر می‌رود. در مقایسه با لامپ های فلورسنت که 95% انرژی را به گرما تبدیل می‌کنند و فقط 5% از انرژی به نور تبدیل می‌شود، یک جهش فوق‌العاده است. لامپ های ال ای دی علاوه بر تبدیل به صرفه انرژی به نور، نسبت به لامپ های سنتی برق کمتری نیز مصرف می‌کنند و یا به عبارتی، لامپ های کم مصرف تلقی می‌شوند.

  • طول عمر بالا:

این لامپ‌ها دارای طول عمر بالایی هستند به‌طوری‌که به مدت هزار ساعت یا بیشتر عمر می­کنند. لامپ های ال ای دی تا 6 برابر بیشتر از انواع لامپ های سنتی عمر می‌کنند که همین باعث می‌شود نیاز به تغییر و جایگزین کردن مکرر لامپ جدید کاهش پیدا کند. همچنین طول عمر این لامپ‌ها به تعداد دفعات خاموش و روشن شدن آن‌ها بستگی ندارد و تنها تابع مدت‌زمان روشن بودنشان است.

  • استحکام بالا:

لامپ‌های LED محکم هستند و احتمال شکستن آن­ها پایین است زیرا از مواد جامد ساخته‌شده‌اند.

  • حفاظت از محیط زیست:

این لامپ‌ها به محیط‌زیست آسیب نمی‌رسانند زیرا دارای جیوه و یا مواد مضر دیگر نیستند. بیشتر ادارات از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌کنند که حاوی مواد خطرناک مانند جیوه هستند. در هنگام دفع زباله، این مواد آسیب‌های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کنند. در حالی که در ساخت لامپ های ال ای دی از هیچ عنصر سمی‌ استفاده نشده است.

  • حساس نبودن به دما:

لامپ‌های LED به گرما و سرما حساس نیستند و در دمای زیر صفر درجه نیز کار می‌کنند.

  • ایجاد رنگ نور نرمال و دلنشین:

با نور ساطع‌شده از این لامپ‌ها رنگ‌ها به رنگ اصلی خود دیده می‌شوند و تغییر نمی‌یابند. همچنین این لامپ‌ها به‌محض روشن کردن بیشترین انرژی را از خود ساطع می‌کنند و نیازی به انتظار برای بیشتر شدن نورشان وجود ندارد. رنگ و نور این لامپ‌ها برحسب محیطی که در آن مورداستفاده قرار می‌گیرند قابل‌کنترل است و می­توان میزان آن را تعیین کرد.

  • پخش نور به صورت متمرکز:

پخش نور در لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های سنتی که پخش نور بسیار بالایی دارند، به صورت متمرکز و مستقیم است. لامپ های سنتی نور را به همه جهات حتی جاهایی مانند سقف ساختمان که نیاز نیست، پخش می‌کنند. در حالی که لامپ های ال ای دی نور را کاملا مستقیم برای محیطی که در نظر گرفته شده است، متمرکز و پخش می‌کنند. با داشتن این خصوصیت لامپ کمتری برای رسیدن به یک نور مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ های کمتر، انرژی کمتری نیز مصرف می‌کنند و همین باعث صرفه‌جویی در انرژی و کمک به حفاظت از محیط زیست و چرخه تولید انرژی می‌باشد. همچنین در لامپ­های LED امکان تنظیم زاویه تابش نیز وجود دارد تا نور در تمام جهات منتشر نشود و طبق خواسته افراد و در جهت مناسب منتشر شود.

  • ایجاد نور با ولتاژ مورد استفاده پایین:

ولتاژ مورداستفاده لامپ‌ LED می‌تواند بسیار پایین باشد و لامپ‌ LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی (ولتاژی که بر روی لامپ حک شده است) خود نیز به نورافشانی خواهد پرداخت و می‌توان آن‌ها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود.

  • قیمت بالای خرید و مصرف انرژی کم:

قیمت این لامپ‌ها نسبت به فنّاوری‌های قبلی بالاتر است که از معایب این لامپ‌ها محسوب می‌شود. البته این قیمت با توجه به تکنولوژی ساخت و مزایای بی شماری که این لامپ­ها دارند، قابل توجیه است. این لامپ­ها انرژی بسیار کمی مصرف می­کنند و عمر بالایی دارند که باعث می­شود ما بتوانیم از هزینه اولیه در خرید آن­ها چشم­پوشی کنیم.

لامپ‌های LED دارای مزایای بسیاری نسبت به لامپ‌های قدیمی هستند و استفاده از این لامپ‌ها دارای مزایای بسیاری است که در این متن به آن‌ها اشاره کردیم. از معایب اصلی این لامپ‌ها قیمت بالای آن‌هاست که در مقابل مزایایی که دارند و مصرف کم انرژی در آن شاید بتوان از آن چشم‌پوشی کرد.

نورپردازی LED در حال حاضر در انواع مختلفی از محصولات خانگی و صنعتی موجود است و شمار آن سالانه در حال رشد است. توسعه سریع تکنولوژی LED، منجر به تولید محصولات بیشتر و بهبود کارایی و بهره وری تولید می شود و همچنین منجر به کاهش هزینه ها می شود. LED ها به طور فزاینده ای در چراغ های خیابان، روشنایی پارکینگ، راهرو، روشنایی مناطق در فضای باز، روشنایی مورد استفاده در یخچال، نورپردازی مدولار و روشنایی کار مورد استفاده قرار می گیرند.

کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟ کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟ کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟ کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟ کدام ویژگی لامپ‌های LED باعث جذب افراد به این لامپ­ها می­شود؟

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه